Jak ušetřit a zároveň vydělat peníze?

Aktualizace: kvě 22

Peníze. Jsou důležitou součástí života každého z nás. A tak jsem se rozhodla sepsat článek s těmi nejlepšími tipy, jak ušetřit, zhodnotit, nebo vydělat peníze. Tipy, kterými se sama řídím a díky kterým je moje peněženka přeci jen znatelně těžší!


Kromě toho, že jsem vystudovaný finanční specialista mi peníze nikdy nebyly cizí. Ráda jsem se o nich učila, jejich historii a jak s nimi rozumně nakládat a dál je rozmnožovat. Jsem hodně opatrná v tom, za co a jak je utrácím. Protože to máte korunu ke koruně a zachvilku máte stovku. A pak dvě a tři. Člověk, který nepřemýšlí nad penězi nikdy žádné mít nebude, nebo alespoň ne v dostatečně velkém nadbytku, aby mu peníze sloužily! Téměř každý den přichází i odchází z našich účtů určité množství peněz, ale upřímně, kolik z nich jste zhodnotili? Kolik z nich vám vydělalo další peníze? A chcete to konečně změnit? Tak tady jsou moje tipy!


Jak snadno ušetříte peníze?


Nastavte si maximální částky za co utrácíte měsíčně

Není nic lepšího, než mít ve svých výdajích přehled. Zaplaťte nutné poplatky a peníze, co vám zbydou si rozumně rozdělte na celý měsíc.

Jak už jsem psala, využívám ke každodenním útratám kartu Revolut, protože je co se týče funkcí opravdu hodně napřed. Vždy si do ní pošlu pouze tolik, kolik můžu utratit a ona má již přednastavené přehledy které vám vždy jasně vyhodnotí za co a kolik jste už utratili.


Vytvořte si spořící trezor

Například právě Revolut má možnost vytvořit si vlastní trezor do kterého si můžete pravidelně (po určitém období) nastavit odesílání částky. Vlastně takový pravidelný převod do vašeho spořícího trezoru. A aby se vám spořilo rychleji, můžete si tam nastavit i zaokrouhlování "nepotřebných" drobných. Takže když třeba v drogérii budete platit 168kč, tak se vám automaticky 2kč uloží do trezoru. Můžete si tam nastavit i násobení této částky, dle vás. Tohle byla vlastně jedna z věcí, která mě donutila Revolutku pořídit. :D


10 % ze všech vašich příjmů dávejte stranou

A proč? Protože jen tak si zajistíte téměř bezbolestný a zároveň velmi efektivní spořící systém. Lidé totiž nemají obecně moc pevnou vůli, když jim nejde o krk. Takže si představte, že vám o krk jde! Ihned, co vám přijde výplata si tuto částku dejte stranou, nejlépe někam, kam namůžete jen tak lehce sáhnout (trezor). Měli byste to brát tak, že ty peníze prostě nejsou!


Nakupujte chytře

Nenakupujte unáhleně, ale dobře si vše rozmyslete. Já si dávám před nákupem vždy cca 5 dní i více, než se rozhodnu něco si koupit. No a když už vím, že něco opravdu chci, tak to hledám za výhodnou cenu. K tomu vám pomohou různé slevové kódy (spolupráce s Bonipo), které najdete třeba na českém nebo slovenském portálu Bonipo. Takto ušetřenou částku si pak dávám vždycky stranou k těm předchozím 10 % z příjmu a pak je chytře investuji!


Využívejte portálů cashback!

Tohle jsem upřímně začala využívat teprve nedávno. A je to fajn pokud nakupujete online často.

Můj nejoblíbenější český je například portál Tipli. Najdete tam e-shopy jako Notino, AboutYou, Booking, Mall, Alza, XXXLutz, no vlastně skoro všechno na co si jen vzpomenete.

A jak to funguje? Když si chcete něco koupit (například pobyt přes Booking), přihlaste se nejprve na Tipli, tam teprve vyhledejte odkaz na Booking a oni vás přesměrují. Po každém takto uskutečněném nákupu se vám připočte určité procento z nákupu zpět na váš profil.

Abyste na to nezapomínali, můžete si to přidat do svého prohlížeče. Já mám bohužel Safari, která to nepodporuje, takže jsem si musela jen stránku Tipli nechat jako miniikonku na liště. Tyhle ušetřené peníze si do toho trezoru přidávám taky. :D