top of page

Jak ušetřit a zároveň vydělat peníze?

Aktualizováno: 22. 5. 2021

Peníze. Jsou důležitou součástí života každého z nás. A tak jsem se rozhodla sepsat článek s těmi nejlepšími tipy, jak ušetřit, zhodnotit, nebo vydělat peníze. Tipy, kterými se sama řídím a díky kterým je moje peněženka přeci jen znatelně těžší!


Kromě toho, že jsem vystudovaný finanční specialista mi peníze nikdy nebyly cizí. Ráda jsem se o nich učila, jejich historii a jak s nimi rozumně nakládat a dál je rozmnožovat. Jsem hodně opatrná v tom, za co a jak je utrácím. Protože to máte korunu ke koruně a zachvilku máte stovku. A pak dvě a tři. Člověk, který nepřemýšlí nad penězi nikdy žádné mít nebude, nebo alespoň ne v dostatečně velkém nadbytku, aby mu peníze sloužily! Téměř každý den přichází i odchází z našich účtů určité množství peněz, ale upřímně, kolik z nich jste zhodnotili? Kolik z nich vám vydělalo další peníze? A chcete to konečně změnit? Tak tady jsou moje tipy!


Jak snadno ušetříte peníze?


Nastavte si maximální částky za co utrácíte měsíčně

Není nic lepšího, než mít ve svých výdajích přehled. Zaplaťte nutné poplatky a peníze, co vám zbydou si rozumně rozdělte na celý měsíc.

Jak už jsem psala, využívám ke každodenním útratám kartu Revolut, protože je co se týče funkcí opravdu hodně napřed. Vždy si do ní pošlu pouze tolik, kolik můžu utratit a ona má již přednastavené přehledy které vám vždy jasně vyhodnotí za co a kolik jste už utratili.


Vytvořte si spořící trezor

Například právě Revolut má možnost vytvořit si vlastní trezor do kterého si můžete pravidelně (po určitém období) nastavit odesílání částky. Vlastně takový pravidelný převod do vašeho spořícího trezoru. A aby se vám spořilo rychleji, můžete si tam nastavit i zaokrouhlování "nepotřebných" drobných. Takže když třeba v drogérii budete platit 168kč, tak se vám automaticky 2kč uloží do trezoru. Můžete si tam nastavit i násobení této částky, dle vás. Tohle byla vlastně jedna z věcí, která mě donutila Revolutku pořídit. :D


10 % ze všech vašich příjmů dávejte stranou

A proč? Protože jen tak si zajistíte téměř bezbolestný a zároveň velmi efektivní spořící systém. Lidé totiž nemají obecně moc pevnou vůli, když jim nejde o krk. Takže si představte, že vám o krk jde! Ihned, co vám přijde výplata si tuto částku dejte stranou, nejlépe někam, kam namůžete jen tak lehce sáhnout (trezor). Měli byste to brát tak, že ty peníze prostě nejsou!


Nakupujte chytře

Nenakupujte unáhleně, ale dobře si vše rozmyslete. Já si dávám před nákupem vždy cca 5 dní i více, než se rozhodnu něco si koupit. No a když už vím, že něco opravdu chci, tak to hledám za výhodnou cenu. K tomu vám pomohou různé slevové kódy (spolupráce s Bonipo), které najdete třeba na českém nebo slovenském portálu Bonipo. Takto ušetřenou částku si pak dávám vždycky stranou k těm předchozím 10 % z příjmu a pak je chytře investuji!


Využívejte portálů cashback!

Tohle jsem upřímně začala využívat teprve nedávno. A je to fajn pokud nakupujete online často.

Můj nejoblíbenější český je například portál Tipli. Najdete tam e-shopy jako Notino, AboutYou, Booking, Mall, Alza, XXXLutz, no vlastně skoro všechno na co si jen vzpomenete.

A jak to funguje? Když si chcete něco koupit (například pobyt přes Booking), přihlaste se nejprve na Tipli, tam teprve vyhledejte odkaz na Booking a oni vás přesměrují. Po každém takto uskutečněném nákupu se vám připočte určité procento z nákupu zpět na váš profil.

Abyste na to nezapomínali, můžete si to přidat do svého prohlížeče. Já mám bohužel Safari, která to nepodporuje, takže jsem si musela jen stránku Tipli nechat jako miniikonku na liště. Tyhle ušetřené peníze si do toho trezoru přidávám taky. :D


A co s uspořenými penězi?


Zhodnotit své peníze můžete různě, já jsem se rozhodla půjčovat lidem přes ověřené portály.

Nejznámější česká platforma je jednoznačně Zonky. Přehledná, jasná, snadná a vhodná pro každého. Vyberete si komu chcete půjčit a s jakým zhodnocením. Je celkem intuitivní a kompletně v češtině. Ideální pro konzervativní investice.


Pak tu máme méně známý BONDSTER, také česká platforma. Kombinuji oboje platformy hlavně dle nabídek pro půjčky.

U BONDSTER jsou často větší možnosti a výnosy. Také mám pro vás malý tip a pokud chcete 1% bonus zaregistrujte se přes tento odkaz.

Investice vždy rozkládám, abych měla zajištěné. Nikdy neinvestujte veškeré finance do jedné půjčky, ale rozdělte je. :)


Další super investiční portál je česká novinka Portu. Vytvoříte si dle dotazníku a vašich preferencí investiční "balíček" a pravidelně sem investujete své finance (například pravidelně 2000 kč měsíčně). Finance jsou investované platformou "za vás" a rozloženy do akcií mezi jednotlivé společnosti. Skvělá služba pro lidi, které investice do akcií lákají, ale nejsou na tolik zkušení, že by se do toho chtěli pustit na vlastní pěst. :)


Když cestujete, tak plaťte chytře!

Ono se totiž může zdát, že cestování vám nemůže přeci přinést žádné finanční zisky, spíš tam naopak peníze utrácíte. Ale opak je pravdou.

V první řadě někde peníze většinou musíte rozměnit a stejně tak, potom platíte kreditní kartou v cizích zemích v jejich měnách a to (pro některé bude možná novinka) podléhá také směnnému kurzu a často vyššímu, než je nutné. Již uvedená karta Revolut vám nabízí možnost vlastnit účet v několika měnách, vy se tak vyhnete měnovým kurzům, které vás můžou připravit až o tisíce, pokud jezdíte někam často a hodně utrácíte! :)

Skvělé je to i na nákup kryptoměn nebo možnost využití "trezorů" pro vaše šetření. Můžete si nastavit také spořící systém, kdy z každé uskutečněné platby automaticky přičtete třeba 10 kč do "prasátka". :)


Jak nepřijít o své těžce vydělané peníze???


Platby online jsou každodenní velké riziko!

Nebylo by to poprvé, co velký a ověřený e-shop nebo obchod byl napadnut a hackeři si stáhli údaje platebních karet uživatelů. A v posledních týdnech se mi zdá, jako kdyby se s vykradenými účty roztrhl pytel. Od české herečky přes mého známého...

Jak se tomu vyhnout? Používejte při platbách online jednorázovou kreditní kartu! Je to automaticky vygenerovaná karta, která se po zaplacení ihned zruší a je neplatná. Máte tak jistotu, že se k vašemu účtu nikdo nedostane. Tuto možnost nabízí právě třeba karta Revolut, kterou používám právě na podobné platby online nebo u obchodníků.


Rozdělte své finanční prostředky na víc (bezplatných) účtů

Já mám hned několik účtů u různých bank a využívám je dle situace. Na spoření "spořím" peníze na můj vytyčený cíl

Na běžné utrácení nebo cestování

Na placení důležitých měsíčních poplatků za bydlení (abych v nich měla přehled)

Atd...

Comments


bottom of page