Test pracích prostředků

Aktualizace: 5. čvc 2020

Jsme stále doma a to znamená, že se většina z nás soustředí na úklid domácnosti ještě o něco víc. Takže jsem se rozhodla udělat takovou malou sérii testů domácích prostředků na úklid. Začneme pracími prostředky, protože správné praní a kvalitní prací prostředky jsou nejen základ udržitelného šatníku, ale také ovlivňují náš spánek, zdraví pokožky i životní prostředí. Článek průběžně doplňuji, takže jsou informace stále aktuální.

Nebojte, ty už takhle byly, nejsou zničené :)
Nebojte, ty už takhle byly, nejsou zničené :)

Snažím se prát oblečení tak, aby jeho životnost byla co nejdelší a zároveň bylo opravdu pečlivě vyprané.


Kromě klasického dělení prádla na bílé, barevné a černé, ho rozděluji i dle teploty praní či otáček a materiálu. Ale zase nemyslete si, že peru jak nějaký magor! To opravdu ne. :D Právě teď mi pere dneska už 3 pračka. Jsem totiž ten typ, který čeká, dokud prací koš není plný a pak to vyperu a pověsím vše najednou, aby nás ten sušák doma strašil co nejkratší chvíli. Také aby pračka neběžela na prázdno a šetřila energii i vodu.


Oblečení tedy dělím takto:

Ručníky a utěrky (popřípadě povlaky na malé polštářky na kterých mám v noci obličej) peru dohromady a VŽDYCKY je vyvařuji na 95 stupňů.

Povlečení jinak peru vždy na 60 s jemným a extrémně šetrným pracím prostředkem.

Spodní a noční prádlo (výjimku mají podprsenky) peru dohromady a pouze společně extrémně šetrným pracím práškem pro děti na 40-60 většinou to střídám také s ohledem na materiály.

Džíny a mikiny peru společně na 40.

Barevné a černé oblečení + domácí oblečení, které nejsou z nějakých speciálních materiálů a jsou již x krát vyprané peru dohromady na 40.

Čistě bílé oblečení peru samostatně pracím prostředkem na bílé oblečení (toho moc nemáme a tak když už zašpiním jedno, tak se snažím v následujících dnech vynosit i ostatní, ať to vyperu pak najednou).

Hedvábné oblečení a vlněné svetry vždy jedině v ruce, nebo v pračce na ruční praní a POUZE šamponem nebo pracím prostředkem určeným na hedvábí a vlnu!!!!!!

Nové barevné nebo černé oblečení peru vždy buď s již opraným černým, nebo s domácím, u kterého nehrozí obarvení a zároveň nezničí to nové.


Už jsem měla tu čest vyzkoušet nespočet pracích prostředků. Těch přírodních i těch míň přírodních. Tak vám ukážu ty moje nejoblíbenější. Zároveň se podělím, jak je mám rozdělené a na co který z nich používám. :)


EcoClean jsem objevila díky spolupráci Nuspring před více než rokem. Voní krásně po citrusech a můžete ho používat na všechny prací teploty. Je to takový můj běžný pomocník na běžné praní, nebo když mi dojdou jeho kolegové. :)

Je přírodní a ekologický, takže má čestné místo v mé úklidové komůrce.


Omino Bianco Nature Fresh si šetřím hlavně na hedvábné věci a věci z vlny. Je to totiž jediný prací prostředek, který jim nevadí a je pro ně vyloženě určený (jinak používám klasický šampon). Výhoda je, že také hezky voní a můžete s ním prát také v ruce.

Omino Bianco si šetřím hlavně na hedvábné věci a věci z vlny. Je to totiž jediný prací prostředek, který jim nevadí.