top of page

Vůně do bytu jako vhodný dárek

Svíčky a difuzéry jsou skvělým a vděčným dárkem, ale pouze v případě, když víte jak je správně vybírat! A to nejen pro druhé, ale i pro sebe. Vemte si, kolik lidem voní něco co vám vyloženě smrdí a naopak? Já třeba nesnáším levanduli.. Michal nesnáší vůně citrusů, které já naopak miluju! No a tak je to s vůněmi trochu na prd. No a když si je momentálně nemůžete už ani očichat, tak je to o to horší.


Ale já mám pro vás pár tipů, jak si vybírám bytové vůně já, pro sebe i pro mé blízké. Protože spolupracuji dlouhodobě s Notino, tak si vůně vybírám vždycky tam a vždycky na blind (tedy bez předchozího očuchání). Je to trochu loterie, ale vyloženě jsem se netrefila do svého vkusu jen jednou a to když jsem vybírala svíčku jen podle obalu. :D


V první řadě si uvědomte, jaké vůně máte rádi.

Ovocné, květinové, těžké, svěží, spíš pánské, nebo exotické a netradiční? Já obecně nemám ráda příliš kořeněné, sladké nebo "pánské" vůně.. Bolí mě z nich hlava.


Dost záleží i na značce bytové vůně (ale i parfému).

Protože většina má nějakou svou signature složku, která když vám vadí, tak je jasné, že nemá cenu to ani zkoušet. (Nejvíce je to poznat u značek jako Chanel, Bottega Veneta, Tom Ford, Byredo, ty mají velmi specifickou vůni obsaženou v každém svém voňavém produktu a proto jsou to tak kontroverzní značky, které jedni milují a druzí je nemohou ani cítit.) Například já se nějak nemůžu ztotožnit s vůněmi od Jo Malone, ne že by mi nevoněly, ale nějak to není můj šálek čaje. A co vyloženě nesnáším je Thierry Mugler. Ono celkově pokud vybíráte niche bytové vůně od značek, které se zaměřují spíš na parfémy a vy je třeba neznáte, je v takovém případě lepší si je opravdu vyzkoušet, protože niche značky parfémů mají už tak velmi specifická složení.


Velmi důležitou roli hraje ročních období.

Když je jaro, mám radši hřejivé a ovocné. Spíš difuzéry než svíčky.

V létě vůbec nepálím svíčky a difuzéry mám ráda citrusové a lehké.

Na podzim spíš hřejivější sladší vůně, se skořicí, vanilkou, dýní, ale i vůně čaje, kávy a exotiky. Zapaluji svíčky mnohem častěji a užívám si tu podzimní náladu.

V zimě miluji svíčky se sladkou vánoční vůní. Chci aby mi to evokovalo pečené cukroví, vanilku, džem a pohodu.


Zaměřte se následně přímo na složení.

Když už máte představu jaký druh máte rádi, soustřeďte se na jednotlivé složky, které jsou ve vůni obsaženy.

Já například miluju tyto složky:

Miluju fíky a to nejen na parfémy, ale hlavně i na bytové vůně. Proto jsem si teď vybírala Lalique Figuier. Fíkové parfémy mám už 3 a bytové vůně jsem měla už asi 4 a vždycky mi voněly. Pro mě to je prostě trefa do černého a vím, že nikdy nešlápnu vedle. Jsem vyloženě fíkový maniak.

Citrusy jsou moje trefa do černého. Nesmí to být jak vůně na toaletu, ale pokud jsou citrusy v dobré společnosti jiných složek, tvoří dokonalý komplet.

Například jsou skvělé s jasmínem. Kde je jasmín, vím, že je velká pravděpodobnost, že mi bude vonět. Ale většinou je doprovázen další vůní a na to je potřeba dát si pozor!댓글


bottom of page