Jak omezit nakupování oblečení?

Módní článek už tu dlouho nebyl. Tak je čas to napravit. Kdo mě sledujete dlouho, asi víte, že se posledních pár let snažím nakupování radikálně omezovat a při nákupu oblečení se řídit základními pravidly. Upřímně? Musím. A chci! Nejen kvůli sobě, ale i naší planetě! A jak to tedy dělám? Od malička jsem trochu shopaholic, který miluje módu. Ráda se oblékám hezky a bohužel také ráda nakupuji nové kousky + se nemůžu většinou rozhodnout a tak bych si nejradši koupila všechno. Což je vzhledem k dnešní ekologické situaci naprosto nepřijatelné. Proto jsem se musela nejprve zaměřit na omezení a ukočírování mé touhy po nákupech. 


Protřídit skříň, najít svůj styl, kupovat kvalitní kousky

Věcí máme každý dost a ve finále stejně točíme prakticky pořád ty stejné dokola. A bohužel je tomu tak i u mě. Každý rok na jaře a na podzim tedy třídím oblečení a to, které je v hezkém/prodejním stavu posílám dál - přes Vinted. To ostatní buď dávám do dětského domova (vzhledem k mé malé velikosti je to ideální), nebo do kontejneru na textil, kde ho darují potřebným.


Stop nerozvážným nákupům!

Aby mě nic k neuváženému nákupu nelákalo, dodržuji hlavně tato pravidla:

Nedívám se na žádné e-shopy ani slevové akce.

Nechodím do nákupních center a když už tam mám schůzku, tak nechodím do žádného z obchodů, aby mě to zbytečně nelákalo.

Když už něco opravdu sháním, jdu na jistotu a hledám pouze konkrétní věc - nedívám se zbytečně po jiných.


Trpělivost je na místě!

Pokud mě něco opravdu zaujme a já nad kouskem začnu uvažovat, stejně ještě počkám.

Nejdřív si dám alespoň 2-3 týdny na rozmyšlenou, jestli daný kousek opravdu chci.

A pokud i po téhle době po kousku toužím, začnu se rozmýšlet, kde ho seženu. 


Důkladný výběr!

Jako první na řadu přijdou “domácí zásoby” - tedy skříně moje, mámy či babiček.

A buď si kousky nechám upravit, nebo je nosím tak jak jsou.

Pak následuje na řadu Vinted. Všechno už jednou bylo vymyšleno, vyrobeno a většinou vše co jsem potřebovala jsem tam sehnala.

Pokud to nenajdu na Vinted, hledám alternativu u lokálních výrobců či udržitelných značek.

A když ani tam neuspěji, dívám se alespoň na udržitelnější a kvalitnější materiály, aby mi oblečení vydrželo na několik let (proto tak ráda spolupracuji s Levi's, protože třeba jejich džíny mi vydržely tolik, co zatím žádné jiné).

Kde jinak oblečení sháním a nějaké tipy na udržitelné značky a prodejce vám sepíšu v příštím článku.

Také je možnost, nechat si oblečení ušít. :)


Sváteční outfit

Třeba tento outfit (foceno v Kongresáku na Labutím jezeru) je složený ze sukně mojí babičky a vršku od pyžama La Perla, po kterém jsem toužila od střední školy a které teď nosím hrdě ven. No a až bude v horším stavu, budu v něm moc ráda také spát.

Třešnička na dortu celého outfitu je vždycky vůně. Ta prostě dotáhne všechno.

Vybírám vůni vždy podle ročního období, denní doby a konkrétní nálady. Dostala jsem k Vánocům tuhle krásnou Byredo. Značka, která zaplavila internet a já jí dost dlouho kvůli tomu odolávala (nejsem moc na davové šílenství), ale musím uznat, že už chápu proč je všichni tolik milují! Je krásná a připomíná mi jednu vůni, kterou jsem používala před x lety, tak mi udělal tenhle dárek velkou radost. - To mám ale hodnou "skoro švagrovou", co? :D Byredo seženete také na mém oblíbeném Notino.