top of page

Pigmentové skvrny

Pigmentové skvrny? Mnozí z nás je znají bohužel až moc dobře. I já s nimi mám osobní zkušenost. Proto jsem sepsala pár řádků zaměřených na tipy jak s nimi bojovat, jak jim předcházet a co všechno podporuje jejich vznik.


Proč a jak pigmentové skvrny vznikají?


Pigmentové skvrny můžeme znát také pod pojmem sluneční nebo stařecké skvrny. A to proto, že kvůli nim často nejen vypadáme starší, ale bohužel také s věkem přibývají, protože se nám snižuje se počet melanocytů. To bohužel moc neovlivníme, stárneme všichni, ale jsou další věci, které více či méně ovlivnit můžeme.


· Například časté vystavování slunečnímu záření. Což samo o sobě není pro pokožku dobré, ale bez použití SPF je to přímo jako pozvánka pro tvorbu pigmentových skvrn.

· Hormonální změny, které mohou nastat při těhotenství, v období přechodu nebo třeba při antikoncepci. S tím mám já osobní zkušenost. Když jsem HA brala, měla jsem jemnou pigmentovou skvrnu nad rtem.. A vypadala jsem teda v létě jako s knírkem. :D Bohužel mi tenkrát nedocházelo, že bych měla používat každý den SPF 50 a možná bych tomu trochu zabránila.. No co už.. Po vysazení HA mi ta skvrna zmizela, což sama nechápu, ale je to tak.. Uff!

· Bohužel také záněty a poranění kůže. Já od vysazení HA trpím na akné na zádech a když si nedám SPF 50, vytvoří se mi po něm hnědý flíček. Totéž platí o odřeninách a jiných poranění, které byste měli zamezit přímému sluníčku, jinak se vám kůže sice zahojí, ale tmavý flíček zůstane minimálně rok.. Někdy už napořád.

· Nebo třeba některé léky, i proto byste po antibiotikách neměli chodit na sluníčko.

· A dokonce i některé bylinky, což jsem já osobně netušila.. Třeba prý třezalka.


Jak pigmentovým skvrnám předcházet?

Pigmentové skvrny jsou něco, co esteticky trápí čím dál tím víc lidí. Proto je nejlepší samozřejmě skvrnám předcházet, a to především každodenním používáním krémů s SPF 50, které by měli používat nejen ti, kdo již skvrny mají, aby skvrny se sluníčkem během roku netmavly, ale všichni jako prevenci.


Jak se pigmentových skvrn zbavit?

Když už nějaké ty skvrny máme, existuje několik způsobů, jak se jich zbavit. Vždy záleží na jejich velikosti a intenzitě.

Na ty slabší a světlejší skvrnky dobře fungují například krémy či séra s „bělícím“ efektem. Které můžete v klidu používat doma každý den.

Dobře může fungovat i chemický peeling, který bych já osobně doporučovala nejprve zkonzultovat u dermatologa a celý proces nechat na odborníkovi. Existuje samozřejmě i domácí chemický peeling, ale stejně jako bělení zubů či barvení vlasů, já se v tomto směru po mých nedobrých zkušenostech ráda přenechám odborníkovi. :D

Stejně tak můžete zkusit po konzultaci s dermatologem i laserovou terapii nebo speciální léky.


Co používám já?

Já osobně ráda používám například noční exfoliační šetrné sérum Twinkle star od české značky YAGE Organics, kterou ode mě již dobře znáte. Protože kromě přírodních kyselin a rostlinných výtažků pro zesvětlení skvrn a stažení pórů pleť krásně hydratuje.


Ale v boji proti skvrnám najdete třeba na NOTINO spoustu značek a produktů, které vám v boji pomohou. Hledejte v nich především aktivní látky jako kyseliny nebo vitamín C.


No a pak především nezapomínejte používat KAŽDÝ DEN i v zimě tolik zmiňované SPF o kterém jsem vám psala v jednom z minulých článků na blogu Sluneční paprsky a boj s nimi pomocí krémů s SPF.

Comments


bottom of page